Na zielonej stronie czyli Początki Weganizmu

0
Na zielonej stronie czyli Początki Weganizmu

Każdemu z nas obiły się o uszy słowa "WEGE", "WEGETARIANIN" czy "DIETA ROŚLINNA", ale czy wiemy co to tak naprawdę oznacza? Czy taki sposób odżywania jest dla nas dobry? Od czego zacząć?... Pytań jest bardzo dużo, a odpowiedzi jeszcze więcej! Bo weganizm to nie tylko dzisiejsza moda, ale również styl życia, polityka czy religia.

Wszystkie wymienione wyżej słowa mają wspólny mianownik - wykluczenie ze swojego jadłospisu produktów odzwierzęcych. A nie od dziś wiemy, że jedzenie dużej ilości warzyw i owoców jest powszechnie znane jako dobre dla naszego zdrowia. 

 

Co to jest Weganizm? 

Słyszymy, że to ideologia dzisiejszych czasów, zdrowy tryb życia, a innym razem kwestia etyczna czy religijna... Ale zanim zaczniemy zajadać się marchewką z humusem dowiedzmy się gdzie to wszystko się zaczęło?

Towarzystwo Wegańskie (ang. The Vegan Society) – organizacja charytatywna została zarejestrowana w Wielkiej Brytanii w celu promowania weganizmu. Utworzona 1 listopada w 1944 przez Donalda Watsona. Towarzystwo było pierwszą organizacją skupiającą wegan i rozpowszechniło używanie słowa weganizm dla „bezmlecznego wegetarianizmu”. W 50. rocznicę utworzenia Towarzystwa, w 1994, data 1 listopada została ustanowiona Światowym Dniem Wegan. A słowo 'vegan' (ang.) zostało stworzone przez Donald Watsona z pierwszych trzech i ostatnich dwóch liter od słowa "vegetarian" (ang.) [1] . Natomiast historia pokazuje, że początki weganizmu możemy zaobserwować około 2000 lat wstecz w Indiach, gdzie historia i kultura dziedzictwa narodowego odgrywa ważną rolę[2]. Według ankiety opublikowanej w 2007 roku przez Hindu i CNN-IBN 40% Indyjczyków to wegetarianie: 31% to laktowegetarianie, a 9% spożywa także jaja. Składniki odzwierzęce (wyłączając mleko i miód) takie jak smalec, żelatyna czy wywar mięsny są nieużywane w tradycyjnej kuchni. [3] . Zwolennikami diety roślinnej byli również Pitagoras, Platon, Leonardo da Vinci, Albert Einstein, Martin Luter King czy Franz Kafka[4], którzy wybrali ten styl życia z powodów etyki życiowej oraz filozoficznej. To jest tylko kilka przykładów z bardzo licznej rodzinny roślinnych wyznawców ponieważ, aż 11% na świecie identyfikuje się jako wegetarianie, 20% jako flexitarian oraz 3% jako weganie[5]. W samej Polsce, aż 3% utożsamia się jakoś wegetarianin[6] i z każdym dniem grono się poszerza. 

Dlatego każdy powodów dla którego wybraliśmy ideę jedzenia roślinnego jest dobry. Styl życia weganina to nie tylko wyeliminowanie produktów zwierzęcych ze swojej diety, ale często poszerzanie wiedzy na temat ochrony zwierząt czy środowiska. Według statystyk jednym z najpopularniejszych przyczyn przechodzenia na weganizm jest właśnie dobro zwierząt :) Często również decyzja o wyeliminowaniu produktów odzwierzęcych ze swojej diety jest podyktowana stanem naszego zdrowia. Warto zaznaczyć, że takie decyzje najlepiej konsultować z dietetykiem, ponieważ często wyeliminowanie jakiegoś produktu potrzebuje zamiennika. Ale spokojnie! Na naszym blogu będziemy rozkładać na czynniki pierwsze kwestie związane z weganizmem. Nasz dietetyk pomoże ZDROWO krok po kroku zapoznać się z dietą roślinną, a rozpływające się w ustach przepisy będą mogły już wkrótce gościć na Waszych stołach.

 

[1]  https://pl.wikipedia.org/wiki/Towarzystwo_Wega%C5%84skie

[2] beginning of veganism. (z.d.). the vegan society. https://www.vegansociety.com/about-us/history 

[3]  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wegetarianizm_na_%C5%9Bwiecie  

[4]  Most famous Vegans. (z.d.). Britannica. https://www.britannica.com/list/8-of-historys-most-famous-vegetarians

[5] Vegan percentage. (2020, february 28). Vegconomist. https://vegconomist.com/studies-and-numbers/study-shows-a-3rd-of-world-population-follow-a-diet-based-on-reduction-or-elimination-of-meat/ 

[6] Veganism is thriving in Poland. (2019, 15 november). https://notesfrompoland.com/2019/11/15/veganism-is-thriving-in-poland-but-faces-a-conservative-backlash/  

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl